- 8 Diametral Pitch, 1.500" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Single Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Leads | Single |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Keyway | Yes |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Face Thread Length | 1.75 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Diametral Pitch | 8 |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Bore Size | 0.75 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Weight | 0.801 LB |
| EAN or UPC | 781711129708 |

