- 12 Diametral Pitch, 4.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| No. of Leads | Double |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Keyway | Yes |
| Diametral Pitch | 12 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Face Thread Length | 1.125 in |
| Keyway Size | 1/8 x 1/16 |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Outside Dia. | 1.17 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Bore Size | 0.625 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 0.201 LB |
| EAN or UPC | 781711129807 |

