- 10 Diametral Pitch, 1.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Double Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Leads | Double |
| Hub Dia. | N/A |
| Face Thread Length | 1.375 in |
| Keyway | Yes |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Material | Steel |
| Weight | 0.401 LB |
| EAN or UPC | 781711129845 |

