- 6 Diametral Pitch, 2.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 1" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | N/A |
| Material | Steel |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Keyway | Yes |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Bore Size | 1 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 6 |
| Face Thread Length | 2.5 in |
| No. of Leads | Double |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Weight | 1.601 LB |
| EAN or UPC | 781711129944 |

