- 12 Diametral Pitch, 2.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Quadruple Lead, 5/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Smoothest, quietest form of gearing
- High ratio speed reduction
- Minimal space requirements
- Resistance to back driving with some ratios
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Face Thread Length | 1.125 in |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Hub Dia. | N/A |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Quadruple |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.625 in |
| Keyway Size | 1/8 x 1/16 |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Keyway | Yes |
| Outside Dia. | 1.17 in |
| Weight | 0.201 LB |
| EAN or UPC | 781711129968 |

