- 10 Diametral Pitch, 1.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Quadruple Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Hub Dia. | N/A |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Material | Steel |
| No. of Leads | Quadruple |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Face Thread Length | 1.375 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Keyway | Yes |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Weight | 0.401 LB |
| EAN or UPC | 781711129982 |

