- 8 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Quadruple Lead, 7/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Bore Size | 0.875 in |
| Material | Steel |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Quadruple |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Face Thread Length | 1.75 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Hub Dia. | N/A |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 8 |
| Keyway | Yes |
| Weight | 0.801 LB |
| EAN or UPC | 781711130001 |

