- Finished Steel Gear
- 24 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 96 Teeth
- 4" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Outside Dia. | 4.08 in |
| Bore Type | Finished |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Set Screw | Yes |
| Length Through Bore | 0.75 in |
| No. of Teeth | 96 |
| Diametral Pitch | 24 |
| Origin | Finished Bore |
| Keyway | w/Setscrew |
| Set Screw Size | 1/4-20 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 2 in |
| Torque at 900 RPM | 59.5 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 1.001 LB |
| EAN or UPC | 781711096246 |

