- 3 Diametral Pitch, 3.000' Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Single Lead, 1 1/2" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway Size | 3/8 x 3/16 |
| Length Through Bore | 5.5 in |
| Bore Size | 1.5 in |
| Face Thread Length | 5.5 in |
| Keyway | Yes |
| Outside Dia. | 4.67 in |
| No. of Leads | Single |
| Material | Steel |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hub Dia. | N/A |
| Diametral Pitch | 3 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Weight | 17.01 LB |
| EAN or UPC | 781711130162 |

