- 10 Diametral Pitch, 1.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 3/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Keyway | Yes |
| Length Through Bore | 2 in |
| Pitch Diameter | 1.25 in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Leads | Double |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. | 1.45 in |
| Face Thread Length | 2 in |
| Material | Steel |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 0.301 LB |
| EAN or UPC | 781711130209 |

