- 8 Diametral Pitch, 1.250" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Double Lead, 7/8" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Diametral Pitch | 8 |
| No. of Leads | Double |
| Hub Dia. | N/A |
| Bore Size | 0.875 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Keyway | Yes |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Material | Steel |
| Face Thread Length | 2.5 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 0.701 LB |
| EAN or UPC | 781711130223 |

