- 4 Diametral Pitch, 0.500" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Single Lead, 1 1/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | N/A |
| Outside Dia. | 3.5 in |
| No. of Leads | Single |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 5.75 in |
| Keyway | Yes |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Keyway Size | 5/16 x 5/32 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Steel |
| Diametral Pitch | 4 |
| Face Thread Length | 5.75 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Weight | 9.601 LB |
| EAN or UPC | 781711130346 |

