- 24 Diametral Pitch, 3.000" Pitch Diameter, 25 Degree Pressure Angle, Right Hand, Quadruple Lead, 1/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Diametral Pitch | 24 |
| Pressure Angle | 25 ° |
| Keyway Size | No Keyway |
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.25 in |
| Length Through Bore | 1.062 in |
| Hub Dia. | 3/8 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Face Thread Length | 0.812 in |
| Outside Dia. | 0.625 in |
| Keyway | No Keyway |
| No. of Leads | Quadruple |
| Pitch Diameter | 0.5 in |
| Weight | 0.031 LB |
| EAN or UPC | 781711130667 |

