- 3 Diametral Pitch, 3.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Single Lead, 1 1/2" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Face Thread Length | 5.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 3 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Material | Steel |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Leads | Single |
| Hub Dia. | N/A |
| Outside Dia. | 4.67 in |
| Bore Size | 1.5 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Length Through Bore | 5.5 in |
| Keyway | Yes |
| Keyway Size | 3/8 x 3/16 |
| Weight | 5.002 LB |
| EAN or UPC | 781711129104 |

