- 30 Diametral Pitch
- 15 Teeth
- 20 ° Pressure Angle
- 1/2" Pitch Diameter
- 3/16" Nominal Bore
description
- Spiral tooth form miter bevel gears are suited for higher speed and larger torque applications
features
- Coniflex® tooth form for increased life and smoother, quieter operation
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. | 0.55 in |
| No. of Teeth | 15 |
| Pitch Diameter | 0.5 in |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Length Through Bore | 0.349 in |
| Torque at 1800 RPM | 28.4 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 52.5 lb/in |
| Diametral Pitch | 30 |
| Mounting Distance | 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 56.7 lb/in |
| Hub Dia. | 0.41 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 600 RPM | 44.1 lb/in |
| Spiral Direction | Straight |
| Material | Steel |
| Torque at 900 RPM | 39.2 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 34.7 lb/in |
| Weight | 0.021 LB |
| EAN or UPC | 781711121382 |

