- Reborable Steel Gear
- 20 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 0.700" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Torque at 1800 RPM | 20 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 26.1 lb/in |
| Pitch Diameter | 0.7 in |
| Torque at 200 RPM | 29.1 lb/in |
| Outside Dia. | 0.8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 0.56 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 300 RPM | 28.3 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| No. of Teeth | 14 |
| Torque at 1200 RPM | 22.6 lb/in |
| Length Through Bore | 0.75 in |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Material | Steel |
| Torque at 900 RPM | 24.2 lb/in |
| Weight | 0.051 LB |
| EAN or UPC | 781711096680 |

