- Reborable Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 13 Teeth
- 13/16" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Torque at 300 RPM | 51.2 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 52.9 lb/in |
| Hub Dia. | 5/8 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 1200 RPM | 34.6 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Torque at 1800 RPM | 34.6 lb/in |
| Material | Steel |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 42.9 lb/in |
| Pitch Diameter | 0.8125 in |
| Torque at 600 RPM | 46.7 lb/in |
| No. of Teeth | 13 |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size | 0.375 in |
| Outside Dia. | 0.9375 in |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 0.081 LB |
| EAN or UPC | 781711097083 |

