- Finished Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 1 3/4" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 1.875 in |
| Torque at 300 RPM | 140 lb/in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Diametral Pitch | 16 |
| Pitch Diameter | 1.75 in |
| Hub Dia. | 1.44 in |
| Origin | Finished Bore |
| Set Screw | Yes |
| Set Screw Size | 1/2 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 28 |
| Length Through Bore | 1 in |
| Torque at 1200 RPM | 89.6 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Torque at 600 RPM | 118 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 200 RPM | 149 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 900 RPM | 102 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 72.3 lb/in |
| Weight | 0.541 LB |
| EAN or UPC | 781711460467 |

