- Finished Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Torque at 300 RPM | 162 lb/in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Length Through Bore | 1 in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 200 RPM | 174 lb/in |
| Set Screw Size | 1 |
| Torque at 1200 RPM | 99.7 lb/in |
| No. of Teeth | 32 |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Type | Finished |
| Torque at 600 RPM | 134 lb/in |
| Material | Steel |
| Bore Size | 1 in |
| Outside Dia. | 2.125 in |
| Torque at 1800 RPM | 79.4 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 114 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Weight | 0.701 LB |
| EAN or UPC | 781711460597 |

