- Reborable Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 2 1/4" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 181 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Length Through Bore | 1 in |
| Outside Dia. | 2.375 in |
| Torque at 1200 RPM | 107 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 147 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Torque at 1800 RPM | 84.6 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 124 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 196 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 1 15/16 in |
| Pitch Diameter | 2.25 in |
| Material | Steel |
| Origin | Reborable |
| Set Screw | No |
| No. of Teeth | 36 |
| Weight | 0.901 LB |
| EAN or UPC | 781711097328 |

