- Reborable Cast Iron Gear
- 16 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 80 Teeth
- 5" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Cast Iron |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 116 lb/in |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| No. of Teeth | 80 |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 200 RPM | 240 lb/in |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 208 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.625 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | 149 lb/in |
| Outside Dia. | 5.125 in |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Bore Type | Reborable |
| Origin | Reborable |
| Length Through Bore | 1.12 in |
| Weight | 1.701 LB |
| EAN or UPC | 781711102589 |

