- Reborable Cast Iron Gear
- 16 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 84 Teeth
- 5 1/4" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 200 RPM | 248 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | 214 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Diametral Pitch | 16 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.625 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Length Through Bore | 1.12 in |
| Outside Dia. | 5.375 in |
| Origin | Reborable |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 152 lb/in |
| No. of Teeth | 84 |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Pitch Diameter | 5.25 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 900 RPM | 118 lb/in |
| Weight | 1.801 LB |
| EAN or UPC | 781711102602 |

