- Reborable Cast Iron Gear
- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 112 Teeth
- 9.333" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 112 |
| Torque at 300 RPM | 588 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Hub Dia. | 2 in |
| Torque at 200 RPM | 720 lb/in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Outside Dia. | 9.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 12 |
| Set Screw | No |
| Bore Size | 0.75 in |
| Pitch Diameter | 9.333 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 600 RPM | 379 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 5.801 LB |
| EAN or UPC | 781711103005 |

