- Reborable Steel Gear
- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 1" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 1 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 86.3 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 73.6 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| No. of Teeth | 12 |
| Bore Size | 0.5 in |
| Outside Dia. | 1.17 in |
| Material | Steel |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 300 RPM | 116 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 104 lb/in |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 200 RPM | 120 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Torque at 900 RPM | 94.4 lb/in |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Weight | 0.151 LB |
| EAN or UPC | 781711097465 |

