- Finished Steel Gear
- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 1 1/2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
| Keyway | w/Setscrew |
| Diametral Pitch | 12 |
| Torque at 200 RPM | 224 lb/in |
| Hub Dia. | 1.14 in |
| Torque at 1200 RPM | 142 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Bore Type | Finished |
| Origin | Finished Bore |
| Set Screw Size | 5/8 |
| Torque at 300 RPM | 242 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 159 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 116 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.625 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 1.67 in |
| Material | Steel |
| Torque at 600 RPM | 182 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| No. of Teeth | 18 |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Weight | 0.431 LB |
| EAN or UPC | 781711460665 |

