- Reborable Cast Iron Gear
- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 4" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 201 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.75 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 340 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 12 |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Outside Dia. | 4.17 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 600 RPM | 253 lb/in |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| No. of Teeth | 48 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Torque at 1200 RPM | 167 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 384 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 2.021 LB |
| EAN or UPC | 781711102848 |

