- Reborable Cast Iron Gear
- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 110 Teeth
- 11" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
| No. of Teeth | 110 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 11 in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size | 1 in |
| Torque at 300 RPM | 1011 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 200 RPM | 1258 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 636 lb/in |
| Length Through Bore | 2 in |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. | 11.2 in |
| Weight | 11.251 LB |
| EAN or UPC | 781711103524 |

