- Reborable Steel Gear
- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 1.200" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 1.62 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 130 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| No. of Teeth | 12 |
| Outside Dia. | 1.4 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 1200 RPM | 155 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 172 lb/in |
| Hub Dia. | 0.92 in |
| Torque at 300 RPM | 218 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.2 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 192 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 229 lb/in |
| Weight | 0.281 LB |
| EAN or UPC | 781711097809 |

