- Finished Steel Gear
- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 1.600" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 221 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 600 RPM | 287 lb/in |
| Outside Dia. | 1.8 in |
| Torque at 200 RPM | 357 lb/in |
| Hub Dia. | 1.2 in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Bore Type | Finished |
| Torque at 1800 RPM | 180 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 16 |
| Pitch Diameter | 1.6 in |
| Set Screw Size | 3/4 |
| Torque at 900 RPM | 250 lb/in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Material | Steel |
| Diametral Pitch | 10 |
| Length Through Bore | 1.62 in |
| Torque at 300 RPM | 337 lb/in |
| Weight | 0.591 LB |
| EAN or UPC | 781711460849 |

