- Reborable Cast Iron Gear
- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 180 Teeth
- 18" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 10 |
| Length Through Bore | 2 in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 200 RPM | 1609 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Set Screw | No |
| Bore Size | 1 in |
| Outside Dia. | 18.2 in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | 1233 lb/in |
| Pitch Diameter | 18 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 180 |
| Weight | 21.601 LB |
| EAN or UPC | 781711103647 |

