- 5/16" ID x 7/16" OD x 7/16" Long
- Nylon Bushing
| Temperature Range [Max] | 550 °F |
| I.D. | 5/16 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Flange Thickness | 1/16 in |
| O.D. | 0.4375 in |
| Has Flange | Yes |
| Length | 7/16 in |
| Groove Type | No Groove |
| Material | Nylon |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.007 LB |
| EAN or UPC | 781711568996 |

