- Reborable Cast Iron Gear
- 8 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 160 Teeth
- 20" Pitch Diameter
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Hub Dia. | 3 1/4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size | 1.125 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | N/A |
| Set Screw | N/A |
| Diametral Pitch | 8 |
| Torque at 200 RPM | 2610 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| No. of Teeth | 160 |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 20 in |
| Outside Dia. | 20.25 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | N/A |
| Weight | 31.201 LB |
| EAN or UPC | 781711104125 |

