- Reborable Cast Iron Gear
- 5 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 100 Teeth
- 20" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Parallel shaft applications
| Bore Size | 1.3125 in |
| Torque at 200 RPM | 5620 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 20.4 in |
| Length Through Bore | 3.25 in |
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 100 |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Hub Dia. | 3 3/4 in |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 20 in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 5 |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Weight | 55.001 LB |
| EAN or UPC | 781711104781 |

