- Reborable Steel Gear
- 5 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 2.800" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 5 |
| Torque at 300 RPM | 1689 lb/in |
| Bore Size | 1.0625 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Hub Dia. | 2.17 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 1332 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1800 RPM | 721 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 1855 lb/in |
| Length Through Bore | 2.625 in |
| Torque at 1200 RPM | 936 lb/in |
| Pitch Diameter | 2.8 in |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. | 3.2 in |
| Torque at 900 RPM | 1099 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Material | Steel |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 3.201 LB |
| EAN or UPC | 781711098509 |

