- Reborable Cast Iron Gear
- 5 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 6" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 30 |
| Torque at 300 RPM | 2238 lb/in |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 1554 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 900 RPM | 1191 lb/in |
| Hub Dia. | 3 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Length Through Bore | 3 in |
| Material | Cast Iron |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 5 |
| Bore Size | 1.0625 in |
| Outside Dia. | 6.4 in |
| Torque at 200 RPM | 2623 lb/in |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 11.801 LB |
| EAN or UPC | 781711104583 |

