- Reborable Cast Iron Gear
- 5 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 45 Teeth
- 9" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Parallel shaft applications
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 9.4 in |
| Length Through Bore | 3 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 3 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 3657 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 9 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| No. of Teeth | 45 |
| Material | Cast Iron |
| Bore Size | 1.1875 in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | 2997 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Set Screw | No |
| Diametral Pitch | 5 |
| Torque at 600 RPM | 1945 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 19.501 LB |
| EAN or UPC | 781711104644 |

