- 48 Diametral Pitch, 80 Teeth, 25 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Smoothest, quietest form of gearing
- High ratio speed reduction
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
| Length Through Bore | 0.466 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Pitch Diameter | 1.667 in |
| Diametral Pitch | 48 |
| No. of Teeth | 80 |
| Bore Size | 0.25 in |
| Helix Angle | 14° 2' |
| Pressure Angle | 25 ° |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.078 |
| Hub Dia. | 0.62 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Bronze |
| Weight | 0.151 LB |
| EAN or UPC | 781711134481 |

