- 16 Diametral Pitch, 80 Teeth, 20 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Length Through Bore | 0.753 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.156 |
| Bore Size | 0.375 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Helix Angle | 21° 48' |
| Material | Bronze |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 80 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hub Dia. | 0.88 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Weight | 0.701 LB |
| EAN or UPC | 781711135464 |

