- Reborable Non-Metallic Gear
- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 25 Teeth
- 2 1/2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 900 RPM | 99 lb/in |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Torque at 200 RPM | 161 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 114 lb/in |
| No. of Teeth | 25 |
| Outside Dia. | 2.7 in |
| Length Through Bore | 1.62 in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Torque at 1200 RPM | 90 lb/in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 81 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hub Dia. | 2 3/16 in |
| Material | Nonmetallic |
| Torque at 300 RPM | 140 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Weight | 0.331 LB |
| EAN or UPC | 781711090701 |

