- 24 Diametral Pitch, 0.500" Pitch Diameter, 25 Degree Pressure Angle, Right Hand, Quadruple Lead, 3/16" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- High ratio speed reduction
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | 3/8 in |
| Keyway | No Keyway |
| Diametral Pitch | 24 |
| Pitch Diameter | 0.5 in |
| Length Through Bore | 1.062 in |
| Outside Dia. | 0.625 in |
| Keyway Size | No Keyway |
| Material | Steel |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pressure Angle | 25 ° |
| No. of Leads | Quadruple |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Face Thread Length | 0.812 in |
| Weight | 0.041 LB |
| EAN or UPC | 781711129388 |

