- 16 Diametral Pitch, 0.625" Pitch Diameter, 20 Degree Pressure Angle, Right Hand, quadruple Lead, 1/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Keyway | No Keyway |
| Pitch Diameter | 0.625 in |
| Hub Dia. | 0.43 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. | 0.75 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Material | Steel |
| Face Thread Length | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.25 in |
| Keyway Size | No Keyway |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 0.061 LB |
| EAN or UPC | 781711129401 |

