- Size 1200
- 1.5:1 Ratio
- Double, Left - Clockwise/Right - Counter Clockwise, Left & Right Output Shaft
- Shaft Input, Facing You
description
- Designed for industrial applications where low speed/high torque drives are required.
features
- Compact, rugged construction
- Precision straight or spiral tooth bevel gears
- Shafts are ground and polished, heat treated alloy steel
- Two-piece aluminum housing
- All shafts are supported by two tapered roller bearings
- Keys on the projecting shafts
- Can be mounted in any position without the need of moving plugs
caution
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Torque Out @ 1150 rpm | 136 in lb |
| Assembly | D |
| Output Configuration | Double |
| Ratio | 1.5:1 |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 250 lb/in |
| Gear Style | Bevel |
| Torque Out @ 1750 rpm | 113 in lb |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Box Length | 5 3/8 in |
| Unit Size | 1200 |
| Relative Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Box Height | 3 5/8 in |
| Washdown Duty | No |
| Input Relation to Base | No Base |
| Output Relation to Base | No Base |
| Output Shaft Position | Left & Right |
| Bolt Hole Pattern | 3 1/8 x 2 7/8 |
| Output (Shaft or Bore) Size | 3/4 in |
| Shaft Arrangement | #6, #7 |
| Box Width | 5 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 1167 rpm |
| Input Shaft Position | Facing You |
| Input (Shaft or Bore) Size | 3/4 in |
| Weight | 8.721 LB |
| EAN or UPC | 781711549957 |

