- 1" ID x 3 3/4" OD x 2" Long
- Delrin Bushing
features
- Resist chemicals
- Excellent load and wear characteristics
- Ribbed construction to allow closer dimensional control
- Quieter operation
- Clean neat appearance
- Noncontamination
- Resist moisture
- No lubricant required
| Length | 2 in |
| Groove Type | No Groove |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch |
| I.D. | 1 in |
| O.D. | 3.75 in |
| Material | Delrin |
| Has Flange | No |
| Temperature Range [Max] | 550 °F |
| Weight | 0.511 LB |
| EAN or UPC | 781711575161 |

