- 2 1/16" Center Distance
- 50:1 Ratio
- 56C Frame
- C-Face Coupled Input
- Left Output
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Washdown Duty | No |
| Fan Cooled | No |
| HP @ RPM | 0.3333333 hp @ 1200 rpm, 0.5 hp @ 1800 rpm |
| Frame | 56C |
| Center Distance | 2 1/16 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 700 lb/in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 6 3/8 x 4 11/16 |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.94 in |
| Worm Position | Universal |
| Output Configuration | Left Output |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.88 in |
| Motor HP | 1/2 hp |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 35 rpm |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 700 lb/in |
| Box Width | 5 3/16 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2.28125 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.81 in |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Bolt Center | 5 in x 2 7/8 in |
| Output Torque @ RPM | 750 in lb @ 1150 rpm, 857 in lb @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 700 lb/in @ 1150 rpm, 700 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Input Shaft | 4.34375 in |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.057 hp |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.13 in |
| Use With | 721 |
| Ratio | 50:1 |
| Lubrication | None |
| Max. Thrust Load @ RPM | 700 lb/in @ 1150 rpm, 700 lb/in @ 1750 rpm |
| Box Length | 6 in |
| Family Name | RF |
| Torque Out @ 1150 rpm | 750 in lb |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8 3/8 x 4 7/8 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Box Height | 6 3/8 in |
| Bore Code | B5 |
| Shaft Assembly Code | G |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Torque Out @ 1750 rpm | 857 in lb |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Output RPM @ Input RPM | 35 rpm @ 1750 rpm |
| Input HP @ RPM | 0.38 hp @ 1150 rpm, 0.66 hp @ 1750 rpm |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 8.63 x 2.63 |
| Motor Application | General Purpose |
| Frame Size | 56C |
| Weight | 36.1 LB |
| EAN or UPC | 781711527160 |

