- 2 5/8" Center Distance
- 30:1 Ratio
- 56C Frame
- C-Face Coupled Input
- Left Output
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Output Configuration | Left Output |
| Shaft Assembly Code | G |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 5.81 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 5.59 in |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.16 hp |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 10.13 x 5.75 |
| Motor Application | General Purpose |
| Frame Size | 56C |
| Frame | 56C |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| Box Height | 8 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Center Distance | 2 5/8 in |
| HP @ RPM | 1.5 hp @ 1800 rpm |
| Lubrication | None |
| Family Name | RF |
| Use With | 726 |
| Bore Code | B5 |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Max. Thrust Load @ RPM | 900 lb/in @ 1150 rpm, 900 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 15/16 in |
| Worm Position | Universal |
| Motor HP | 1 hp |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1575 in lb |
| Ratio | 30:1 |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 10.38 x 3.13 |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 900 lb/in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 8 x 5 1/4 |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/8 in |
| Washdown Duty | No |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.63 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 5 9/16 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58 rpm |
| Box Width | 5 29/32 in |
| Bolt Center | 6 3/8 in x 3 3/8 in |
| Input HP @ RPM | 1.2 hp @ 1150 rpm, 1.68 hp @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1521 in lb |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1000 lb/in |
| Box Length | 7 3/8 in |
| Output Torque @ RPM | 1521 in lb @ 1750 rpm, 1575 in lb @ 1150 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 4.75 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Fan Cooled | No |
| Weight | 53.1 LB |
| EAN or UPC | 781711529003 |

