- 3" Center Distance
- 15:1 Ratio
- C-Face Coupled
- Left & Right Output
- 180TC/210C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Danger tags indicate an imminently hazardous situation which, if not avoided, will result in death or serious injury. The signal word Danger is to be limited to the most extreme situations. Danger tags should not be used for property damage hazards unless
- Note: A tag shall not be used in place of a permanent sign or label intended for hazards in normal use, operation or maintenance.
| Ratio | 15:1 |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Fan Cooled | No |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Frame Size | 180TC, 210C |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 1/8 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Washdown Duty | No |
| Frame | 180TC, 210C |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1969 in lb |
| Input HP @ RPM | 3.41 hp @ 1150 rpm, 3.97 hp @ 1750 rpm |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Use With | 730 |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| HP @ RPM | 3 hp @ 1800 rpm |
| Family Name | RF |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Worm Position | Universal |
| Housing Material | Cast Iron |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2425 in lb |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 117 rpm |
| Output Torque @ RPM | 1969 in lb @ 1750 rpm, 2425 in lb @ 1150 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Center Distance | 3 in |
| Output RPM @ Input RPM | 117 rpm @ 1750 rpm |
| Lubrication | None |
| Weight | 66.1 LB |
| EAN or UPC | 781711607466 |

