- 3" Center Distance
- 20:1 Ratio
- C-Face Coupled
- Right Output
- 180TC/210C Frame
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Output Torque @ RPM | 2024 in lb @ 1750 rpm, 2470 in lb @ 1150 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2470 in lb |
| Use With | 730 |
| Lubrication | None |
| Center Distance | 3 in |
| Washdown Duty | No |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Family Name | RF |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 87.5 rpm |
| Fan Cooled | No |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Output RPM @ Input RPM | 88 rpm @ 1750 rpm |
| Frame | 180TC, 210C |
| Worm Position | Universal |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Frame Size | 180TC, 210C |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Output Configuration | Right Output |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 1/8 in |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Input HP @ RPM | 2.68 hp @ 1150 rpm, 3.14 hp @ 1750 rpm |
| Ratio | 20:1 |
| Torque Out @ 1750 rpm | 2024 in lb |
| HP @ RPM | 3 hp @ 1800 rpm |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Weight | 66.1 LB |
| EAN or UPC | 781711607534 |

