- 3" Center Distance
- 30:1 Ratio
- C-Face Coupled
- Left Output
- 56C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Center Distance | 3 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Frame | 56C |
| Use With | 730 |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Frame Size | 56C |
| Washdown Duty | No |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2510 in lb |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Input HP @ RPM | 1.99 hp @ 1150 rpm, 2.27 hp @ 1750 rpm |
| Lubrication | None |
| Torque Out @ 1750 rpm | 2045 in lb |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Worm Position | Universal |
| Fan Cooled | No |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Output Configuration | Left Output |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Family Name | RF |
| Ratio | 30:1 |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| Output Torque @ RPM | 2045 in lb @ 1750 rpm, 2510 in lb @ 1150 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Weight | 66.1 LB |
| EAN or UPC | 781711607602 |

