- 3" Center Distance
- 40:1 Ratio
- C-Face Coupled
- Left Output
- 140TC/180C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
caution
- Tags shall be used as a means to prevent accidental injury or illness to employees who are exposed to hazardous or potentially hazardous conditions, equipment or operations which are not readily apparent. Tags shall be used until such time as the identifi
- Tags shall contain a signal word and a major message.
- Danger tags indicate an imminently hazardous situation which, if not avoided, will result in death or serious injury. The signal word Danger is to be limited to the most extreme situations. Danger tags should not be used for property damage hazards unless
- Note: A tag shall not be used in place of a permanent sign or label intended for hazards in normal use, operation or maintenance.
| HP @ RPM | 1.5 hp @ 1800 rpm |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Center Distance | 3 in |
| Lubrication | None |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Washdown Duty | No |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 43.75 rpm |
| Output RPM @ Input RPM | 44 rpm @ 1750 rpm |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Input HP @ RPM | 1.46 hp @ 1150 rpm, 1.78 hp @ 1750 rpm |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Worm Position | Universal |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Fan Cooled | No |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Family Name | RF |
| Output Configuration | Left Output |
| Output Torque @ RPM | 2041 in lb @ 1750 rpm, 2470 in lb @ 1150 rpm |
| Frame | 140TC, 180C |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Ratio | 40:1 |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2470 in lb |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Use With | 730 |
| Torque Out @ 1750 rpm | 2041 in lb |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Weight | 66.1 LB |
| EAN or UPC | 781711607695 |

