- 3 3/4" Center Distance
- 50:1 Ratio
- 180TC or 210C Frame
- C-Face Coupled Input
- Left Output
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Center Distance | 3 3/4 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 2000 lb/in @ 1150 rpm, 2000 lb/in @ 1750 rpm |
| Bore Code | B9 |
| Worm Position | Universal |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 1/8 in |
| Lubrication | None |
| Shaft Assembly Code | G |
| Frame | 180TC, 210C |
| Box Length | 10 in |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.25 hp |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 13.94 x 8.00 |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Bolt Center | 8 1/2 in x 4 3/4 in |
| Fan Cooled | No |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1300 lb/in |
| Box Height | 10 7/16 in |
| Ratio | 50:1 |
| Input HP @ RPM | 1.67 hp @ 1150 rpm, 2.28 hp @ 1750 rpm |
| Output Torque @ RPM | 3280 in lb @ 1750 rpm, 3400 in lb @ 1150 rpm |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 2000 lb/in |
| Output Configuration | Left Output |
| Box Width | 8 3/8 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 7 1/2 in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 10 3/8 x 7 |
| Frame Size | 180TC, 210C |
| Washdown Duty | No |
| Base to Centerline of Input Shaft | 7 5/8 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1300 lb/in @ 1150 rpm, 1300 lb/in @ 1750 rpm |
| Family Name | RF |
| Torque Out @ 1750 rpm | 3280 in lb |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Torque Out @ 1150 rpm | 3400 in lb |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 5/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 5 1/4 in |
| Output RPM @ Input RPM | 35 rpm @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 7 in |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Motor Application | General Purpose |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 7/8 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 35 rpm |
| Weight | 101.1 LB |
| EAN or UPC | 781711528150 |

